24-04-2014 - 13:29  |  Site içi Arama  |  English  
 
 
 
 
 
DİSK/GENEL-İŞ OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL İLANI
2014 Yılı İçin Kıdem Tazminatı Tavan Tutarları
[Tüm Duyurular]
 
 
« Nisan 2014 »
Pzt Sal Çrs Prs Cum Cmt Pzr
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
 
Her Yer Genel Grev, Her Yer Direniş
Yazı boyutu seç:
Sayfayı Yazdır  Önceki Sayfa
Her Yer Genel Grev, Her Yer Direniş | Haber Görseli

TÜRK-İŞ, KESK, DİSK ve TÜRKİYE KAMU-SEN'in aldığı karar doğrultusunda, Tekel işçilerinin eylemine destek vermek amacıyla “çalışmama hakkını kullanma” eylemi yapıldı.

Ülke genelinde 'çalışmama' haklarını kullanma kararı alan işçilere farklı şehir ve kurumlardan destek yağıyor. Üniversitelerden belediye çalışanlarına kadar tüm çalışanlar iş yerlerine gitmedi.

İzmir'de ulaşım durdu
İzmir'de Sendikamıza üye belediye işçileri eyleme tam destek verdi.İstanbul'da grev basın açıklamalarıyla başladı
Anadolu Yakası'nda da iş bırakan DİSK, KESK'e bağlı sendikalara üye emekçiler, sivil toplum örgütleri, meslek örgütleri ve siyasi parti üyeleri, Kartal Meydanı, Kadıköy Belediyesi Haydarpaşa Merkez bina önü, Kadıköy Söğütlüçeşme Metrobüs durağı ve Ümraniye Vergi Dairesi önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

SES ve Dev Sağlık İş üyeleri Okmeydanı, Zeynep Kamil, Taksim İlkyardım Hastaneleri ve Çapa Tıp Fakültesi önünde kitlesel basın açıklaması yaptı.

Ankara'da işçiler Ziya Gökalp'te

Ankara'nın dört bir yanından yürüyüşe geçen işçiler Kolej Meydanı'ndan Ziya Gökalp'e yürüdü. Memur-Sen ve Hak-İş'in eylememe katılmama kararı açıklandığında işçiler büyük tepki gösterdi.

Sendikamız Genel-İş ve DİSK'e bağlı sendikalar da Çankaya Belediyesi'nin önünde 10.30'da buluşarak, Ziya Gökalp Caddesi'ne yürüdüler.


Ziya Gökalp Caddesi'ni dolduran 15 bin kişi Tekel işçilerine destek sloganları attı. Türk-İş önündeki Tekel işçileri de alanın en önünde yerini aldı.Eylemde, Emek ve Meslek Örgütleri Platformu adına Kesk Şubeler Platformu sözcüsü Yusuf Şenol, KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek, Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, DİSK/Genel İş Örgütlenme Daire Başkanı Remzi Çalışkan ve TTB Merkez Konseyi ikinci başkanı Dr. Feride Aksu Tanık kürsüden seslendi.

Tekel işçilerinden bazılarının aileleri de mitinge katılırken iki Tekel işçisinin çocukları da birer konuşma yaptı. Tekel işçileri yetin hakkı yiyor diyen hükümete seslenen çocuklar "Sizin çocuklarınız Amerika'da okurken ailemizi işsiz bırakıyorsunuz. Bizim üniversitede okumamızı neden istemiyorsunuz, neden engelliyorsunuz?" diye sordu.

Gaziantep'ten Tekel İşçilerine Tam Destek

4 Şubat 2010 günü tüm ülkede uygulanan Tekel İşçilerine destek olmak amacıyla 1 günlük iş bırakma eylemi, temsilciliğimiz önderliğinde ilimizde DİSK, KESK, TÜRK-İŞ, KAMU-SEN Konfederasyonlarına bağlı Sendikalar ile birlikte yaklaşık 3.000 kişinin katılımı ile saat 11.00 ‘da ilimizin merkezi bir alanı olan Kırkayak Parkında toplanmak sureti ile yürüyüş yapıldı.


Emekli-Sen açlık grevine başladı
Emekli-Sen üyesi bir grup, Tekel işçilerine destek amacıyla açlık grevi başlattı. Sendika Genel Başkanı Veli Beysülen, grev öncesinde yaptığı açıklamada, Tekel işçilerinin eylemini ilk gününden bu yana desteklediklerini söyledi. Beysülen, başlattıkları 1 günlük açlık grevi yanı sıra, iş bırakma eylemi kapsamında yapılacak eylemlere de katılacaklarını bildirdi. 

Samsun'da Tayyip Erdoğan'ın kuklası yakıldı
Samsun’da Tekel işçilerine destek için miting düzenleyen sendikalar Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak hükümeti protesto etti. Yaklaşık 600 kişi, üzerinde ‘Memurların, işçilerin çığlık sesleri AKP’yi karartacak’ yazılı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kuklasını benzip döküp yaktı.

Rize Pazar; Sırada Çaykur işçisi var
Rize'nin Pazar İlçesi'nde AKP İlçe Binası önünde yapılan eyleme Halkevi, Genç Umut, ÖDP, CHP ve Tek Gıda-İş destek verdi. Eylemde Tekel işçilerinin haklı mücadelesine destek çağrısı yapıldı. Tekel işçilerinin bugün yaşadığı sorunları Çay Kanun Tasarısı'ndan sonra Çaykur işçilerinin de yaşayacağı belirtildi ve mücadele çağrısı yapıldı.

Hopa: Tekel-Çaykur elele genel greve
Hopa'da da Halkevleri, Eğitim-Sen, ÖDP, Belediye-İş,Tüm Bel-Sen'in katılımıyla eylem Tekel işçilerine destek eylemi yapıldı. Eylem Hopa Belediye Parkı'nda yürüyüşle başladı. AKP ilçe binası önüne siyah çelek bırakılarak, basın açıklaması yapıldı. 250 kişinin katıldığı eylem sonunda 5 Şubat Cuma günü Halkevleri tarafından Kemalpaşa'da yapılacak Tekel işçisiyle dayanışma eyleminin duyurusu yapıldı. Hopalı çay emekçileri Tekel işçilerine destek amacıyla yarın Ankaraya kuru çay göndereceklerini bildirdi.

Giresun
Giresun Atapark’da saat 12.30 da KESK Giresun Şubeler Platformu, Türk-İş ve Kamu Sen İl Temsilcilikleri’nin öncülüğünde basın açıklaması yapıldı. Kamu Sen ve Türk-İş İl Temsilcileri’nin konuştuğu basın açıklamasında sık, sık “Tekel İşçileri Yalnız Değildir , Tekel İşçisi Direnişin simgesi, Gün Gelecek Devran Dönecek AKP halka hesap verecek “sloganları atıldı. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı basın açıklamasına Giresun Halkevi , ÖDP. Sosyalist Parti, Liseli Genç Umut ve Dev-Lis destek verdi

Artvin'de soğuğa rağmen çoşku vardı
Artvin'de DİSK, KESK, Halkevleri, 78'liler ve CHP'nin katılımıyla Bibak Market önünde bir eylem yapıldı. Yaklaşık 150 kişinin katıldığı eylemde ateş yakıldı, horon çekildi.

Trabzon'da Memur-Sen'e tepki
Trabzon’ da, sendikalar ve kitle örgütleri, Tekel işçilerine destek vermek üzere yapılan greve destek verdi. Meydan Park’ta toplanan sendika ve kitle örgütleri bir basın açıklaması yaptı. Yaklaşık 400 kişinin katıldığı basın açıklaması sırasında sık sık Tekel işçisine destek sloganları atıldı. Eylem sırasında sendikalar adına açıklamalar yapılırken, Memur-Sen temsilcisine de söz verilmesi işçiler tarafından tepkiyle karşılandı ve kısa süreli bir münakaşa yaşandı. Eylem sonunda işçi ve emekçiler kemençe eşliğinde horon teptiler.

Çanakkale'de miting
Çanakkale’de KESK’e bağlı sendikalar Cumhuriyet Meydanı'nda Tekel işçilerine destek mitingi düzenledi. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı mitingde, konuşmalar sık sık, Tekel işçilerinin ‘Ölmek var, dönmek yok’ sloganıyla kesildi.

Batman Belediyesi İşçilerinden Tam Destek

4 Şubat 2010 tarihinde Konfederasyonumuz çağrısı üzerine TEKEL işçilerinin direnişine destek amaçlı bir günlük iş bırakma eylemine Batman Belediyesinde üyelerimizin zorunlu hizmetler dışında tamamı katıldı. Hizmetin üretilmediği hizmet binası önünde saat 11.00 da biraya gelen üyelerimiz davul-zurna eşliğinde halay çekerek diğer emek platform sendika üyeleriyle kortej halinde Gülistan cad. kadar yürüyüş yapıldı. Platform adına basın açıklaması Batman Şube Başkanı Halis Yakut tarafından okunarak, olaysız dağıldı. Yaklaşık 1000 kişinin katıldığı eylem başarılı geçti.

Mersin'de 4 bin kişilik yürüyüş
Mersin'de kitlesel yürüyüş ve basın açıklaması yapıldı. Yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı yürüyüş Belediye Taş Bina önünden AKP İl Binasına kadar yapıldı.Basın açıklamasını Türk-İş Mersin İl Temsilcisi Adil Aayabeyoğlu okudu.

Adana
Adana'da yaklaşık 3 bin kişi Büyükşehir Belediyesi önünden trafiği keserek Atatürk Caddesi üzerinden Uğur Mumcu Meydanı'na geldiler. Meydan'da yapılan eylemde Basın açıklamasını Türk-İş Bölge Temsilcisi Edip Gülnar okudu.

Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'nde 1070 işçi işe gitmedi
Türk-İş tarafından Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'da örgütlü oldukları DSİ ve elektrik kurumlarında 1070 işçinin işe gitmediği bildirildi.

DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Arif Kuday da TEKEL işçilerine destek vermek amacıyla İl Özel İdaresi, DSİ, belediye ile sendikalarının örgütlü olduğu iş yerlerinde iş bırakıldığını açıkladı.Trakya'da Edirne, Tekirdağ, Kırklareli İllerimizde ve Keşan, Çerkezköy, Uzunköprü, Hayrabolu, Enez, Lüleburgaz Belediyeleri'nde üyelerimiz iş bıraktı

4 Şubat 2010 Perşembe günü üretimden gelen gücümüzü Trakya'da Edirne, Tekirdağ, Kırklareli İllerimizde ve Keşan, Çerkezköy, Uzunköprü, Hayrabolu, Enez, Lüleburgaz İlçelerimizde iş bırakarak alanlarda diğer örgütlerle birlikte yürüyüşler ve basın açıklamaları yapılarak, Tekel işçilerine destek verdildi.

Kırklareli'nde 300, Edirne'de 700, Tekirdağ'da 1000, Keşan'da 500, Lüleburgaz'da 1000, Hayrabolu'da 29, Enez'de 32 üyemiz eyleme katılarak, Tekel işçilerine destek verdi. 

Uzunköprü ve Çerkezköy Belediyelerinde üyelerimiz iş bırakarak işyerlerinde ortak basın açıklaması yapıldı.

Aynı gün Tekirdağ  İlimizde yapılan yürüyüşte Trakya Şube Başkanı Alaaddin Öztürk, Tekirdağ Belediyesi İşyeri Baş Temsilcimiz Kenan AKKAN, Eğitim –Sen Şube Başkanı Behçet ATLI ve Şube Yön. Kur. Üyesi Erdal KORKMAZ’ında  aralarında bulunduğu Kurum temsilcilerimiz Emniyet yetkililerince basın açıklaması bittikten sonra ifadelerinin alınması için emniyete götürüldü. Bunun dışında diğer etkinliklerimizde herhangi bir sorun yaşanmadı. 

Gölcük'te 3 bin tersane işçisi öğle yemeğine girmedi
Kocaeli’de de sendika üyesi işçiler, iş yavaşlatma eylemi yaptı. Gölcük İlçesi'nde yaklaşık 3 bin askeri tersane işçisi öğle yemeğine girmedi. Türk Harb-İş Sendikası'na üye işçiler, saat 12.00’de yemekhanelere girmeyip toplu halde tersane kapasından alkışlarla çıkarak, ilçe merkezindeki Atatürk Meydanı’nda toplandı. Burada bir konuşma yapan Türk Harb-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Haldun Kurubacak, sendikaların genel merkez yöneticilerine seslenerek koltuk ve menfaat kavgalarını bırakmalarını, birleşmeden başka kurtuluş olmadığını söyledi. (Hürriyet)

Burdur'da destek mitingi
Burdur'da KESK, Türk-İş, Kamu-Sen üyeleri Tekel işçilerine destek için
düzenlenecek miting dolaysıyla saat 11.30'da Cumhuriyet Meydanı'nda
toplandı. Burada toplanan işçilere ve kamu emekçilerine siyasi
partilerden, sivil toplum örgütlerinden, öğrencilerden ve Burdur
halkından katılım sağlanarak yaklaşık 600 kişi kitlesel basın
açıklaması yapıldı. Yapılan basın açıklamasında siyasi iktidar protesto edilerek Tekel işçilerine destek verildi.

Niğde'de Hükümet Meydanı'nda eylem vardı
Niğde’de saat 12.30’da Hükümet Meydanı’nda yapılan eyleme Türk-İş, KESK’e bağlı sendikalar ve demokratik kitle örgütleri katıldı. Eylemde basın açıklamasını Eğitim-Sen Niğde Şube Başkanı Göksel Rıza Özkan yaptı.

Konya'dan Başbakan'a çağrı
Konya'da Türk- İş’e bağlı bazı sendikalar, Ankara'da eylem yapan Tekel işçilerine destek vermek için bugün iş bırakma eylemi yaptı. Türk- İş 2'nci Bölge Temsilcisi Necati Kökat, “Mevlana diyarından sesleniyorum. Bu soğukta, bu kışta kıyamette, kimsenin kimseyi üzmeye hakkı yok. Başbakanımızı da biraz daha duyarlı olmaya çağırıyorum. İnşaallah insafa gelir de, bu sıkıntı gider” dedi.(Hürriyet)

Silopi
Şırnak'ın Silopi ilçesi'nde, KESK, Eğitim Sen ve DİSK'e bağlı işçi ve memurlar, iş başı yapmayarak, belediye binası önünde basın açıklaması yaptı.(ANF)

Bismil
Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'nde, Belediye İş ve Tüm-Bel-Sen sendikasına bağlı işçileri iş başı yapmadı. Belediye önünde bir araya gelen işçilere Bismil Belediye Başkanı Cemile Eminoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Avşar'ın yanı sıra Belediye Meclis üyeleri de destek verdi.(ANF)

Bodrum'da bildiri dağıtıldı
Bodrum Emek ve Demokrasi Platformu (BEDEP) Tekel işçilerinin onurlu mücadelesine, genel direnişine, genel grevine yaptığı basın açıklamasıyla ve Bodrum geneline bildiri dağıtımıyla destek oldu. Bodrum halkını direnişe çağırdı.

Marmaris'te belediye işçileri iş bıraktı
Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde turistik Armutalan beldesinde, Belediye Başkan Vekili İsmail Özbozdağ ile 22 belediye işçisi, Tekel işçilerine destek amacıyla yarım gün iş bıraktı. İşçilerin eylemine, Armutalan Belde Belediye Başkanı CHP'li Muhammet Ünlü'nün eşi CHP İl Yönetim Kurulu Üyesi iş kadını Şennur Ünlü de destek verdi. (Hürriyet)

Sinop'ta Emek Örgütleri Tekel İşçilerine Destek Verdi

Sinop Şubemiz de eyleme destek verdi.

Gazeteciler de iş bıraktı
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) üyesi Anadolu Ajansı çalışanları, bir saat iş bırakma eylemi yaptı.
AA önünde toplanan çalışanlar adına açıklama yapan TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi, Tekel işçilerinin 52 gündür yaptıkları eylemi desteklemek ve onlara katkı vermek amacıyla bir araya geldiklerini, Tekel işçilerinin kazanılmış haklarını koruma mücadelesi verdiklerini söyledi.


Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (GENEL-İŞ)
Çankırı Caddesi No:28 Kat:8 06030 Ulus \ ANKARA
Telefon:(312) 309 15 47 (6 hat) Faks:(312) 309 10 46
Elektronik Posta: basin@genel-is.org.tr

 
İş bu Sitenin tüm hakları saklıdır. Site içeriği Kaynak gösterilmeden başka sitelere, yazışma gruplarına, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde kullanılamaz, basılıp çoğaltılamaz. Genel İş Sendikası 2008
Her türlü öneri, istek ve düşüncelerinizi belirtmek için basin@genel-is.org.tr e-posta adresini kullanabilirsiniz.
  Web Tasarım