İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Toplu İş Sözleşmesi İmza Törenimiz

04/08/2023

Sendikamız ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında İstanbul Boğaziçi AŞ ve İstanbul Ulaşım AŞ’yi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı ve imza töreni yapıldı.

Törene DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel Başkanımız Remzi Çalışkan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul 4 No.lu Şube Başkanı Lütfü Uzundağ, şube yönetimi, İstanbul Şubelerimizin Başkanları ve Belediye yöneticileri katıldı. Törende imzaların ardından sloganlar atıldı, halaylar çekildi.  Toplu iş sözleşmesinin kazanımla sonuçlanması memnuniyet yarattı.

Törende yapılan konuşmalarda özetle şunlar söylendi:

Genel Başkanımız Remzi Çalışkan:

“Bugün burada sadece bir toplu iş sözleşmesi imzalamıyoruz. Sendikamız için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile bir araya gelmesinin önemi ve değeri büyüktür. Çünkü Genel-İş Sendikası o zamanki adıyla İstanbul Belediyesinde kurulmuştur.

Sendikamızın temelleri Abdullah Baştürk ve arkadaşları tarafından İstanbul Belediyesinde atılmıştır.  Burada örgütlenmiş, burada güçlenmiştir. 12 Eylül’e kadar buradaydık ve 12 Eylül’den sonra ilk defa burada olmanın, toplu sözleşme yapmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Bu sürece katkı sunan belediye başkanımıza, DİSK dostlarına, şubemize, temsilci ve üyelerimize teşekkür ediyorum.

Biz DİSK’iz, biz Genel-İş’iz; bizim için sendikal mücadele hem emek hem de demokrasi mücadelesidir. Zor zamanlardayız, zor süreçlerdeyiz. Ücretlerimizin erimesi, enflasyonun durumu bizi etkilemeye devam ediyor. Demokrasi mücadelesini büyüteceğimize olan inancımla bu toplu sözleşmenin herkese hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu:

“Bu toplu iş sözleşmesi tarihsel olarak çok önemli ve anlamlıdır; demokrasi ve emek mücadelesi açısından çok değerlidir. Hepimiz üretiyoruz, milyonlarca işçi emekçi olarak alın terimizi ortaya koyuyoruz ancak üretimden aldığımız pay en düşük seviyede. Her adım zengini daha zengin yoksulu daha yoksul yapmak için atılıyor. Eşitlik, özgürlük, barış ve adalet içinde yaşayacağımız ‘Emeğin Türkiye’si için omuz omuza mücadele edeceğiz.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu:

“Emeğin hakkını alması mücadelesinin bir parçası olmaktan onur duyuyorum. Ekonomik olarak en büyük zararı emekçiler yaşamaktadır. Bu dönemde yaşadığımız enflasyonla ilgili süreç vahşi bir süreçtir. Paramız o kadar değer kaybetti ki bu hepimizin canını yakıyor. Bir ülkenin ekonomideki başarısızlığı çok net olarak ülkeyi yönetenlerin beceriksizliğinden kaynaklıdır. Kötü ekonomi yönetimi bizi buraya getirmiştir. Bizler mücadele vereceğiz; bu sıkıntılara karşı demokrasi için mücadele edeceğiz.”

Coşkuyla başlayan tören, Başkanların da katıldığı halaylarla son buldu.