62. Yılımızı Kutluyoruz: Gelecek Ellerimizde

18.04.2024

22 Nisan 1962’de belediye işçilerinin hakları için mücadele etmek üzere kurulmuş olan Sendikamız 62 yaşında. 62 yıldır durmadan yorulmadan ve her yeni günde inancına, azmine ve gelecek umuduna sımsıkı sarılarak her türlü zorlu koşula, baskıya rağmen büyüyen ve tüm belediye işçilerinin sesi, sözü, savunucusu olan Sendikamızın kuruluş yıl dönümünü gururla kutluyoruz.

Genel-İş, kuruluşundan bugüne ülkemizin demokratik, adaletli ve hukukun üstünlüğünün korunduğu bir ülke olması için mücadele etmiştir. Emeğin hakları, işçilerin sosyal ve ekonomik koşulları ve bunların ön şartı olarak eşitlik demokrasi ve adalet için mücadelemizi ilk günkü gibi sürdürüyoruz. Geleceğin, işçi sınıfının ellerinde yükseleceğinin bilinci ve sorumluluğuyla hareket eden Genel-İş, sadece işçilerin değil tüm emekçilerin, kadınların, çocukların ve ötekileştirilen tüm kesimlerin haklarını savunuyor, onlar için daha iyisini talep etmeye ve kazanmaya devam ediyor.

Şimdi de yeni bir döneme yeni koşullarla giriyor ve bu doğrultuda hedeflerimizi güncelliyoruz. 62. yılımızda hedefimiz, tüm belediye işçilerinin hak mücadelesini yeni kazanımlara dönüştürmektir. Örgütlenerek ve daha çok büyüyerek emeğin hakları ve ülkemizin demokratikleşmesi için etki alanımızı genişleteceğiz. İşçi sınıfı mücadelesinde ön saflarda her zaman olduğu gibi biz varlık göstereceğiz.

Ülkemizdeki siyasi ve ekonomik gelişmeler, toplumun ve işçi sınıfının talepleri önümüzdeki süreçte daha güçlü bir şekilde ifade edilecek ve dolayısıyla dayanışma ve mücadele büyüyecektir.

Yeni dönem de kemer sıkma politikalarının hâkim olacağı, işçi sınıfı için geçim derdinin büyüyeceği bir dönem olacaktır. Ekonomik kriz derinleştikçe ücretlerin erimesi ve baskılanması, eğitim sağlık barınma ve diğer tüm temel ihtiyaçlara erişimde sıkıntıların artması öngörüsüyle emeğin hakları ve demokrasi için tutumumuzu ve duruşumuzu ortaya koymaktan, mücadeleden geri durmayacağız.

62. yılımızda da haklarımızın ve kazanımlarımızın geliştirilmesi için mücadeleye devam edeceğiz.

Onurlu, mücadeleci, kararlı bir geçmişten aydınlık bir geleceğe

Yaşasın DİSK, Yaşasın Genel-İş

 

 


62. Yıl Broşürümüze ulaşmak için tıklayınız. (pdf)
62. Yıl Afişimize ulaşmak için tıklayınız. (pdf)